Jak zrobić zdjęcie sylwetki, czyli fitnessowe selfie.

Foto inspiracje od Fotobum.pl

Fitnessowe selfie to nie tylko ładne pozy do zdjęć na Instagrama. Bardzo często motywacja dla ich tworzenia jest głębsza – chodzi o efektowną dokumentację metamorfozy, jaką przeszło nasze ciało. Czasem przemianom poddaje się również umysł. Jak zrobić zdjęcie w lustrze, by umiejętnie oddać piękno ciała? Jak uchwycić metamorfozy sylwetki męskie i żeńskie? Oto kilka punktów, które warto poznać przed zabraniem się za fotografowanie.   

Zdjęcie sylwetki robione w domu i na siłowni. Od czego zacząć?

Jak zaprezentować na zdjęciu wyrzeźbione pośladki lub efektowny sześciopak? Selfie nie wydaje się skomplikowanym rodzajem fotografii, ale jest w tym nieco pozorów. Jeśli zależy nam na dobrych efektach, to musimy się trochę przygotować. Nawet najlepsza sylwetka nie będzie dobrze się prezentowała wtedy, gdy zostanie wyeksponowana w niewłaściwy sposób. Jak zrobić dobre zdjęcie sylwetki? Na wstępie zwróć uwagę na podstawowe kwestie: 

Zdjęcia z siłowni a właściwy ubiór

Zdjęcia z siłowni muszą być robione w odpowiednim ubraniu. Chodzi oczywiście nie tylko o to, żeby był to strój sportowy. Fit obrazki będą udane wtedy, gdy zostaną wykonane w ubraniach dopasowanych do sylwetki. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Zbyt luźny strój nie będzie w stanie oddać tego, co fotografowana osoba wypracowała, jeśli chodzi o swoją muskulaturę w przeciągu ostatnich kilku miesięcy. Jednocześnie przesadnie obcisłe ubrania także nie są wskazane. Możesz się narazić na to, że będziesz w nich wyglądał karykaturalnie. Zdjęcia fit powinny zaś sprawiać wrażenie naturalnych.  

Zdjęcia sylwetki mogą być również bardziej udane wtedy, gdy będą zrobione w ubraniach o odpowiedniej kolorystyce. Kluczem do sukcesu jest to, żeby top, koszulka lub spodenki kontrastowały z naszym kolorem skóry. Bardzo często zdarza się, że im silniejszy jest kontrast, tym lepiej wypada zdjęcie. Z reguły warto jednak unikać przesady. Nie jest przypadkiem, że bardzo często wybierany jest granat, który równie dobrze podkreśla zarówno sylwetki kobiet, jak i sylwetki mężczyzn. Zdjęcia są estetyczne i dynamiczne.    

Zdjęcia sylwetki a dobór tła 

Jak zrobić ciekawe zdjęcia ćwiczeń lub pięknie wyrzeźbionej sylwetki? Z pewnością warto przemyśleć tło. Na całe szczęście nie obowiązuje w tym przypadku ścisły rygor. Popularne są oczywiście zdjęcia z siłowni, gdzie tłem staje się sala do ćwiczeń, obecne w niej przyrządy i wyposażenie. Często fotografie wykonywane są jednak w plenerze, gdzie dodatkowo można korzystać z naturalnego oświetlenia. Gdzie najlepiej pokazać efekty biegania? Zdjęcia przed i po mogą być robione w salonie, ale równie dobrze będą się prezentować, gdy tłem będzie widok fragmentu codziennie pokonywanej trasy.  

Jak ustawiać się do zdjęć? Siła kadrowania

Jak zrobić selfie całej sylwetki? Jak zająć się jej poszczególnymi partiami? W przypadku fotografii fitness bardzo ważne jest uchwycenie właściwej perspektywy i przemyślane kadrowanie. Nieco doświadczenia będzie potrzebne szczególnie wtedy, gdy celem stanie się uchwycenie całego ciała. Wówczas dominują trzy podstawowe sposoby kadrowania:

  • Właściwy – z obiektywem smartfona ustawionym na linii wzroku. Takie umieszczenie aparatu pozwala na uniknięcie załamywania proporcji.
  • Niewłaściwy – zdjęcie robione jest z góry. Ramiona wydają się nienaturalnie szerokie, reszta ciała zaś mała.
  • Niewłaściwy – zdjęcie wykonywane jest od dołu. Wywołuje wizualne wrażenie wątłych ramion, przesadnie wyeksponowana zostaje dolna partia ciała.  

Pozy do zdjęć na Insta i nie tylko – napinanie mięśni

Odpowiednie pozy do zdjęć na Insta również są bardzo istotne. Poszczególne partie muskulatury dopiero wtedy będą świetnie prezentowały się na fotografiach, gdy mięśnie zostaną dobrze napięte. Dodatkowo podkreśla się, że najlepsze pozy do zdjęć w domu wychodzą przed śniadaniem – wówczas żołądek jest jeszcze pusty i nic nie jest w stanie zaburzyć odpowiedniego wyglądu ciała. 

Jak powinny wyglądać pozy kulturystyczne przyjmowane przez osoby, które chcą sobie zrobić fitnessowe selfie? Z reguły nie są one przesadnie skomplikowane. Różnią się jednak w zależności od płci. Najlepiej jest ćwiczyć pozy do zdjęć w lustrze. W szczególności zaleca się, aby:

  • pozy do zdjęć męskie uwzględniały naprężenie ramion i napięcie brzucha;
  • pozy do zdjęć żeńskie były przybierane tak, aby pozycja ciała była wyprostowana, zaś piersi i pośladki nieznacznie wypięte.     

Zdjęcia całej sylwetki

Jak robić zdjęcia całej sylwetki? Część tajników takiej fotografii została Ci zdradzona już wcześniej. Na co jeszcze warto zwracać uwagę? Bardzo ważne jest padające światło. Bardzo dobrze oceniane są zdjęcia na ciemnym tle, w których światło o średnim natężeniu pada na sylwetkę z boku. Wielu specjalistów doradza przy tym wykonywanie fotografii z pochyloną głową i lekko ukrytą twarzą. Po co stosuje się taki zabieg? Jego celem jest stworzenie na zdjęciu sytuacji, w której nic nie będzie odciągało wzroku od piękna harmonijnie zbudowanej sylwetki. 

Czemu zdjęcia całej sylwetki nie powinno się robić na wprost? Taka poza wcale nie jest najkorzystniejsza. Raczej uwydatnia, niż maskuje ewentualne niedoskonałości. Nawet w przypadku osób o doskonale wyrzeźbionym ciele lepiej prezentują się fotografie robione nieco z boku. 

Zdjęcia poszczególnych partii sylwetki

Umiejętnie wybierane pozycje do zdjęć połączone z właściwym oświetleniem i możliwościami sprzętu mogą pozwolić na wykonanie efektownych fotografii poszczególnych partii ciała. 

Zdjęcie brzucha i zdjęcie klaty

Efektowne zdjęcie brzucha lub zdjęcie klaty może być dowodem na wspaniale wyrzeźbioną sylwetkę. Również w tym przypadku kluczowe są oczywiście długie godziny spędzone na siłowni. Nie obędzie się jednak bez sprytnych pomysłów, które pozwolą uwydatnić piękny sześciopak na fotografii. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma oświetlenie. Przy fotografowaniu poszczególnych partii ciała warto także wykorzystać światło padające z boku. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie atrakcyjnych cieni na mięśniach, dzięki czemu stają się one bardziej widoczne. 

Specjaliści mają też swoje sposoby na to, aby zdjęcia nagich sylwetek prezentowały się efektownie. Jeśli chcesz, aby Twój brzuch lub sześciopak wyglądały jak u prawdziwego atlety, możesz z nich skorzystać nawet przy robieniu selfie. Wystarczy naoliwić ciało lub posłużyć się spryskiwaczem z wodą. Dzięki temu uzyskuje się ceniony efekt lekkiego spocenia się po treningu, który sugestywnie działa na wyobraźnię osób podziwiających zdjęcie. 

O czym jeszcze warto pamiętać, gdy robimy zdjęcie brzucha? Zdecydowanie nie warto się pochylać – kluczowa jest wyprostowana postawa ciała. Wychylenie ciała do przodu sprawi, że mięśnie brzucha wydadzą się pomarszczone. Przy odchyleniu do tyłu dojdzie do ich wypłaszczenia i efekt wypracowany na siłowni będzie nie dość dobrze zaprezentowany. Zawsze warto też unikać zdjęć na siedząco – w ich przypadku nawet na umięśnionym brzuchu często pojawia się fałdka. Oczywiście fotografię należy robić na wdechu.    

Jak zrobić ładne zdjęcie pośladków?

Zdarza się, że odbicie pośladków na płótnie bywa ciekawym elementem zdobiącym ścianę w nowoczesnym wnętrzu. Nie ma nic dziwnego w tym, że chcemy się pochwalić pięknie wyrzeźbionymi pośladkami. Belfie, czyli selfie pośladków, stało się swego czasu silnym trendem w social mediach. Jest to po części zdjęcie tyłem, więc wymaga od robiącego pewnej wprawy. Warto w tym przypadku wykonać kilka prób, np. z różnym kierunkiem padania światła, po to, by ostatecznie wybrać najlepszą fotografię.   

Jak zrobić ładne zdjęcie w lustrze?

Przy fotografii fitnessowej możemy skorzystać z pewnych sprawdzonych sposobów. Jak zrobić ładne zdjęcie w lustrze? Okazuje się, że ta technika nadaje się nie tylko do robienia fotografii portretowych lub związanych z modą. Zwłaszcza zdjęcie dziewczyny w lustrze może też dokumentować postępy, które dokonały się z jej ciałem podczas długich godzin spędzonych na siłowni. O czym warto pamiętać przy robieniu takiej fotografii?

  • Nie warto zasłaniać twarzy telefonem – zdjęcia dziewczyn w lustrze niestety bardzo często robione są z uwzględnieniem tego złego nawyku. Mimo tego, że chodzi o ekspozycję sylwetki, to zdecydowanie warto mieć na zdjęciu odsłoniętą twarz. W przeciwnym razie całość może wyglądać dziwnie lub nieprofesjonalnie.
  • Należy patrzeć nieco ponad obiektywem – spoglądanie na wprost często powoduje negatywne wrażenie (np. zaspania).
  • Warto ustawiać się bokiem – także w przypadku zdjęcia w lustrze warto ustawiać ciało delikatnie z profilu.

Wielu profesjonalistów zachęca do tego, aby umieć też bawić się pozowaniem w lustrze. Nie chodzi tu oczywiście o robienie tzw. dziubków, co uchodzi za wyjątkowo zły zwyczaj, ale o wykonanie dużej liczby zdjęć. Robi się to po to, żeby można było je porównać i wybrać wyjątkowo ładne zdjęcie w lustrze

Metamorfozy

Czasem bardzo chcemy pochwalić się postępami w ćwiczeniach. Bardzo długo trenujesz bieganie? Efekty? Zdjęcia przed i po mogą być doskonałym dowodem na progres, który dokonał się dzięki Twojej ciężkiej pracy. Dodatkowo są to fotografie cieszące się ogromną popularnością w mediach społecznościowych. Przysporzą wielu lajków i pozytywnych komentarzy. Jak się do nich przygotować? Z pewnością odradza się pozowanie w lustrze. Szklana powierzchnia często zaburza obraz i powoduje nieznaczne zaburzenia proporcji sylwetki. Dodatkowo można się narazić na zarzuty, że świetny wygląd nie jest efektem pracy na siłowni, ale sprytnego kadrowania. 

Istotne jest to, żeby oba zdjęcia sylwetki były takie same. Ogromną rolę odgrywa w tym natężenie i kąt padania światła. Po to, żeby przesłanie obu fotografii było oczywiste, rezygnuje się też najczęściej z dodatkowych efektów i ozdób. Ważna jest jednak dbałość o ubranie, które posłuży uwydatnieniu przemian sylwetki. 

Zdjęcia całej sylwetki w ruchu

Zdjęcia całej sylwetki w ruchu bywają jednymi z najbardziej efektownych fotografii fitnessowych. Oczywiście raczej trudno zrobić je z ręki. Przede wszystkim muszą być bardzo dobrze przemyślane, ale na niewiele zda się to wówczas, gdy zabierzemy się za ich wykonanie przeciętnej klasy smartfonem. Znacznie większe możliwości daje w przypadku zdjęć robionych w ruchu aparat cyfrowy lub lustrzanka. Niezbędny jest także statyw. 

Jak ustawić sprzęt do zdjęcia całej sylwetki w ruchu? Po ustaleniu tego, co znajdzie się w kadrze, można przejść do podstawowych ustawień. W przypadku bardzo szybko dziejącej się akcji (np. biegu sprinterskiego) zaleca się na radykalnym skróceniu czasu otwarcia migawki (np. 1/1000 s, przysłona f/11). W przypadku chęci uchwycenia tła wartości te mogą sięgać np. 1/200 s przy przesłonie o wartości f/2.8. Oczywiście niezwykle przydatne będą autofocus i stabilizacja obrazu. ISO powinno być dopasowane do wartości pozostałych parametrów.   

Sesja na siłowni. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czego jeszcze wymaga od nas sesja na siłowni? Trzeba pamiętać, że w trakcie robienia przez nas zdjęć pozostałe osoby mają ochotę ćwiczyć w wybrany przez siebie sposób. Jeśli więc nie jesteśmy szczęśliwcami posiadającymi własną siłownię, to powinniśmy się zachowywać na sali w sposób możliwie niezbyt narzucający. Idealnym rozwiązaniem będzie wykonanie zdjęć w chwili, gdy jesteśmy tu sami lub oprócz nas są tylko nieliczni ćwiczący. W przeciwnym razie warto robić zdjęcia na siłowni tak, żeby  znalazł się na nim sprzęt, ale już nie twarze innych ludzi. Należy też starać się fotografować szybko – stąd dobrze zaplanowane selfie zdecydowanie jest w cenie. 

Obróbka zdjęć 

Pamiętaj jednak, że samo wykonanie zdjęć to nie wszystko. Przed podzieleniem się nimi ze znajomymi na social mediach warto jeszcze poddać je obróbce. Jak fajnie przerobić zdjęcie fitnessowe? Można skorzystać z pomocy specjalistów lub zabrać się za to samemu dzięki jednemu z popularnych programów służących do obróbki zdjęć. Dzięki temu można pozbyć się wielu niedoskonałości, które zostały uwiecznione na fotografiach.   

Please follow and like us:

Dodaj komentarz