Formaty zdjęć i ich zastosowanie

Foto inspiracje od Fotobum.pl

Zdjęcia wywołane i umieszczone w albumie czy ramce to wciąż popularne rozwiązanie. Nie zmienił tego dostęp do internetu i komputerów czy możliwość zapisu fotografii na dysku urządzenia. Jak wiesz, istnieje wiele formatów zdjęć – różnią się one wymiarami, ale również zastosowaniem. Chcesz wiedzieć nieco więcej o każdym z nich? W takim razie zachęcamy do czytania.

Najmniejsze zdjęcia do dokumentów

Wymiary zdjęć do dowodów to 3,5 x 4,5 cm. Stosowane są w dokumentach osobistych i niekoniecznie w dowodzie. Mogą zostać użyte w prawie jazdy czy legitymacji szkolnej lub studenckiej. To typowy, najpopularniejszy format zdjęć, którego potrzebujemy na co dzień. Fotografie o takich wymiarach sprawdzą się również świetnie w portfelu, na przykład, gdy chcesz każdego dnia spoglądać na ukochanego lub swoje dzieci. Chcemy jednak podkreślić, że te małe zdjęcia mogą z powodzeniem trafić na fotoMagnesy, oczywiście niekoniecznie wtedy, gdy zdecydowałaś się na fotografię w białej koszuli i według konkretnych zasad dotyczących odbitek dokumentowych.

Zdjęcia 9 x 13 – kompaktowe odbitki

9 x 13 cm to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o zdjęciach do ramki czy do albumu. Raczej wykorzystywany częściej w tym drugim przypadku, bo antyrama panoramiczna lub inna oprawka mogłaby być nieco za duża na zdjęcia w formacie 9 x 13 cm. Nie da się ukryć, że jest to popularny wybór, szczególnie wśród młodych osób. Nadaje się do wklejania w album, ale również do tworzenia kolaży. Wspomniane wyżej rozmiary fotografii pozwolą Ci zmieścić ich więcej na jednej stronie albumu, jeśli miejsce jest więc ograniczone, postaw na odbitki 9 x 13 cm. Możesz je wykorzystać w innych ciekawych pomysłach, na przykład fotoKalendarze będą dobrym wyborem. Spraw na nowy rok prezent sobie lub bliskim i wypełnij tradycyjny kalendarz fotografiami z udziałem Twoim, Twoich dzieci i innych ważnych dla Ciebie osób.

Zdjęcia 10 x 10 – idealne do albumu

Uwielbiasz wrzucać zdjęcia na Instagrama? Zauważ, że tam fotografie mają kwadratowy kształt. Jeśli chcesz, aby w rzeczywistości również takie były, postaw na format 10 x 10 cm. Takie rozmiary zdjęć do wywołania są coraz popularniejszym wyborem z kilku powodów. Przede wszystkim w prosty sposób umieścisz je w każdym albumie, nawet tym mniejszym. Co więcej, możesz je wykorzystać na wiele innych sposobów. Polecamy oprawiać je w kwadratowe ramki, następnie wieszać na ścianach czy układać jedną obok drugiej na półkach i szafkach. Wywołaj więc wspomnienia z wakacji i zadbaj o to, aby obdarować nimi bliskich!

Najpopularniejszy format zdjęć? 10 x 15!

Bez dwóch zdań najpopularniejszym formatem zdjęć jest ten, gdzie wymiary jednej fotografii to 10 x 15 cm. Takie zdjęcia pasują do większości ramek dostępnych na rynku, ponadto mogą stanowić uzupełnienie albumu, bo wciąż nie są za duże. Zdjęcia 10 x 15 to format o proporcjach boków 2:3 – wybierz go, jeśli nie wiesz, na jaki powinnaś postawić. To standardowe wymiary zdjęć do wywołania, które wcale nie muszą występować wyłącznie w formie tradycyjnej fotografii. Jest wiele firm i stron internetowych, które oferują przede wszystkim różny rodzaj papieru, na jakim zdjęcie ma być umieszczone, ale także materiał wykonania (płótno) czy dodatkowe elementy, takie jak białe krawędzie tworzące ramkę. Możliwości jest więc naprawdę wiele! Teraz już także wiesz, jaki format to połowa A4!

Zdjęcia o szerokości 13 cm

Rozmiar zdjęcia, którego jeden bok ma 13 cm długości, wciąż jest uniwersalnym wyborem. Przede wszystkim nadaje się do umieszczenia w kwadratowych ramkach, ale również w wielu albumach. To także fotografie, które na pewno spodobają się fankom Instagrama; jeśli należysz do tego grona, postaw na tego typu fotografie. I pamiętaj, do Twojej dyspozycji zawsze jest wybór papieru o różnej gramaturze i różnym połysku – spraw więc sobie fotografie, które nie tylko będą wyraźne i wpasują się do albumu, ale również będą miłe w dotyku!

Chcemy tutaj poruszyć kwestię formatu zdjęć, gdzie jeden z boków ma 13 cm, a drugi, dłuższy bok ma dokładnie 18 cm. To nieco większe formaty od 10 x 15, ale wciąż na tyle małe, że nie musisz obawiać się konieczności zakupu specjalnego, dużego albumu. Jeżeli tylko chcesz, aby fotografie wyraźnie przedstawiały postacie, najczęściej w przypadku tych zdjęć dwie lub więcej, wybierz ten format, a na pewno się nie zawiedziesz.

Zdjęcia 15 x 21 – popularny format dla par i nie tylko

Standardowe wymiary zdjęć do wywołania, gdy mówimy na przykład o fotografiach z wakacji to 15 x 21 cm. Większe, ale dzięki temu przedstawiające wszystkie szczegóły z niemałą dokładnością. Są to rozmiary zdjęć, które nadają się do druku na papierze lub płótnie i mogą stanowić wyjątkowy dodatek wykończeniowy w wielu pomieszczeniach. Niech zawisną na ścianie, pamiętaj, aby je kolekcjonować i wieszać kolejne, gdy wrócisz z ukochanym z następnych wakacji w przyszłym roku. Oczywiście fotoRamki to nie wszystko, możesz z powodzeniem znaleźć odpowiednio duży album, aby tam umieszczać fotografie z wakacji. Po co się jednak ograniczać? W końcu masz szansę wywołać zdjęcia w różnym formacie i na różnych materiałach – zachęcamy do tego!

Duże zdjęcia 20 x 30 – kiedy je wybrać?

Zdjęcie A4 o wymiarach 20 x 30 cm to najlepszy wybór, gdy mowa o antyramach czy fotoRamkach. Wywołaj je, opraw, a następnie umieść na ścianie w konkretnym pomieszczeniu. Możesz także podarować jedno z wywołanych zdjęć bliskiej osobie. Fenomen zdjęć o długości 30 cm i wysokości 20 cm tkwi prawdopodobnie w możliwości ukazania ogromu szczegółów również na fotografiach przedstawiających krajobraz. Oczywiście również w tym przypadku, tak jak i w pozostałych opisanych, do Twojej dyspozycji jest możliwość wywołania zdjęć na papierze standard, ale i premium – jedwabnym czy perłowym papierze metallic. Wszystko zależy od firmy, którą wybierzesz, a także od Twoich indywidualnych preferencji.

Zdjęcia w formacie 30 x 40 i 30 x 45 – kiedy się sprawdzą?

Fotografie o wymiarach 30 x 40 wydają się nieco bardziej kwadratowe, są zbliżone do formatu A3, a więc już naprawdę spore. Te zdjęcia mogą okazać się idealne, gdy mowa o portretach. Ukażą wszystkie szczegóły, rysy twarzy, mimikę na zdjęciu, a odpowiednia gra światłem pozwoli uzyskać niezapomniany efekt, który oczywiście znajdzie się na fotografii. Taki rozmiar zdjęć do wywołania staje się coraz popularniejszy.

Obok niego jednak chętnie wybieramy nieco dłuższe wersje, gdzie zamiast 40 cm jest 45 cm. To pełny format A3, który często nazywany jest małą panoramą. Długie krawędzie sprawdzają się świetnie przy zdjęciach pionowych, na przykład ukazujących parę młodą w objęciach na tle masywu górskiego. Oczywiście to tylko przykład, wybierz ten format wtedy, gdy będziesz uważać, że to najlepsza możliwa decyzja!

Ogromne fotografie 30 x 60 – do ramy i na ścianę!

Standardowe formaty zdjęć nie są dla Ciebie? Uważasz, że potrzebujesz czegoś większego, gdzie każdy szczegół będzie widoczny z daleka? W takim razie, co powiesz na fotografie 30 x 60 cm? To idealny wybór do zdjęć panoramicznych, szczególnie jeśli postanowisz wywołać fotografię w wersji pionowej. Uchwyć bardzo szeroki kąt, na przykład panoramę miasta lub gór, a następnie zleć wywołanie takiego zdjęcia. Pozostanie Ci jedynie umieszczenie go w ramie i powieszenie na ścianie. Panoramiczne zdjęcie pozwoli Ci powrócić do chwil, kiedy je robiłeś.

Wspomniany wyżej rozmiar to na pewno niestandardowy rozmiar zdjęć do albumu, tym bardziej nie będzie to fotografia do małej ramki. Na takich fotkach znajdą się szerokie ujęcia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby były to fotografie 360 stopni lub zbliżone do tej liczby. Wybór oczywiście należy do Ciebie, chcemy jednak zaznaczyć, że nie brak możliwości, zarówno gdy mowa o formacie, jak i w przypadku materiałów czy dodatkowych efektów, jakie można na zdjęciach stworzyć podczas ich wydruku!

Please follow and like us:

Dodaj komentarz