Czym jest papier jedwabisty?

Foto inspiracje od Fotobum.pl

Co zrobić, aby odbitki prezentowały się w świetny sposób? Papier jedwabisty jest tym materiałem, który pozwala na wykonanie zdjęć bardzo wysokiej jakości. Taka inwestycja jest podstawą wtedy, gdy chodzi o nadanie zdjęciom estetyki podobnej dziełom malarskim. Bardzo często wybiera się go wówczas, gdy celem jest osiągnięcie eleganckiego efektu. Sama nazwa nie jest przypadkowa – faktura przypomina tę, którą posiada używane w malarstwie płótno. Co jeszcze warto wiedzieć o wyborze papieru jedwabnego

Rodzaje papieru do wydruku zdjęć

Zanim sięgniesz po papier silk, koniecznie zapoznaj się z podstawowymi typami podłoża odpowiedniego dla wykonywania fotografii. To od rodzaju papieru w dużej mierze zależy to, w jaki sposób będzie się prezentowało zdjęcie. Wyróżnia się tu przede wszystkim:

  • Papier błyszczący: najczęściej wybierany papier do wykonywania odbitek. Pozwala na żywe odwzorowanie kolorów, które są bliskie rzeczywistości. Niestety, ale cechuje go podatność na zarysowania i odciski, więc powinien być umieszczany w ochronnym albumie. 
  • Papier matowy: mniej popularny, o chropowatej powierzchni, odporny i wykorzystywany do tworzenia bardzo dużych odbitek. Jest odporny na uszkodzenia, ale tworzy złudzenie mniej nasyconych kolorów i mniejszych kontrastów od papieru błyszczącego.

Zdjęcia na papierze jedwabistym także są możliwością. Jaka jest ich specyfika? Warto zapoznać się z podstawowymi cechami tego materiału wybieranego niekiedy do wykonywania odbitek fotograficznych. 

Czym jest papier silk? Podstawowe cechy materiału

Zdjęcia jedwabiste bywają czasem wybierane jako bardzo eleganckie. Warto więc zadać pytanie: czym jest papier silk? Mowa tu o podłożu, które odznacza się cechami podobnymi do papieru matowego. W szczególności wyróżnia je:

  • dość duża grubość – odbitki są grubsze i sztywne;
  • delikatna faktura – porównywana często do faktury płótna;
  • powierzchnia o niewielkiej połyskliwości – nie jest wrażliwa na niewielkie uszkodzenia lub zabrudzenia odciśniętymi palcami.

Papier jedwabisty: zalety i wady

Jakie zalety i wady mają odbitki jedwabiste? Doskonała jakość i dobra wytrzymałość sprawiają, że jedwabny papier fotograficzny jest szczególnie często wykorzystywany w przypadku dużych lub bardzo dużych odbitek. Wystarczy, że oprawisz taką fotografię i będzie ona mogła bardzo długo zdobić Twoją ścianę. Papier jedwabisty jest jednak przede wszystkim ulubionym materiałem profesjonalnych fotografów. Wszystko dlatego, że jest trwały i oferuje bardzo wysoką jakość umieszczanych na nim odbitek. Specyficzna faktura sprawia, że patrzymy na niego niemal tak, jakbyśmy spoglądali na prawdziwe płótno.   

Zdjęcia na papierze jedwabnym posiadają też pewne wady. Faktura materiału sprawia, że odradza się wykonywanie na nim bardzo małych zdjęć. Oglądając je, możemy mieć bowiem wrażenie nieostrości. Czasami papier silk sprzyja nieco cieplejszemu odwzorowaniu kolorów. Nie każdy życzy sobie właśnie takiego efektu. Pomimo nieznacznych wad papier jedwabisty jest jednak powszechnie ceniony i uważany za pełnoprawny ateriał przeznaczony do wykonywania odbitek na rynku. 

Gdzie ma zastosowanie papier jedwabny?

Gdzie szczególnie często ma zastosowanie papier jedwabny? Zdjęcia na nim są idealnym wyborem do klasycznych albumów. Chodzi o lubiane modele w stylu retro, w których poszczególne fotografie rozdzielane są przekładkami z pergaminu. Odbitki jedwabiste bardzo często wykorzystywane są jako zdjęcia pokazowe – świetna jakość sprawia, że łatwiej zainteresować dzięki takim zdjęciom potencjalnego odbiorcę lub klienta. Wreszcie – jedwabny papier fotograficzny bardzo często bywa materiałem wykorzystywanym dla tworzenia zdjęć przeznaczonych na prezent. 

Nie ma więc nic dziwnego w tym, że odbitki jedwabiste bardzo często wykorzystywane są w przypadku fotografii ślubnej. Właśnie sesje małżeńskie powinny świetnie prezentować się na ścianie i dobrze, aby były trwałe – prezentowały żywe kolory nawet po latach. Dodatkowo istotne jest, że jedwabisty materiał jest dość trwały. Trudniej będzie go przypadkowo porysować lub zniszczyć przez dotykanie palcami. 

Zdjęcia na papierze jedwabnym: co jeszcze musisz o nich wiedzieć?

Dlaczego papier jedwabisty wybierany jest w przypadku wykonywania dużych zdjęć, które zawiesza się na ścianach? Kluczem są w tym przypadku trzy kwestie:

  • Duża sztywność materiału – grubość i sztywność podłoża jest bardzo ważna przy okazji dużych zdjęć, bo utrudnia powstawanie załamań i uszkodzeń. Jednocześnie łatwiej jest je oprawić. 
  • Odporność – materiał przetrwa wiele lat w dobrej kondycji, co ma szczególne znaczenie w przypadku zdjęć będących rodzinnymi lub osobistymi pamiątkami.
  • Brak silniejszych odblasków – dzięki temu łatwiej jest oglądać duże zdjęcie na ścianie. 

Szczególnym produktem jest papier jedwabisty premium. Jest to materiał o nieco wyższej gramaturze (235 g/m2 zamiast 215 g/m2). Jest szczególnie chętnie wybierany przez specjalistów. Również on posiada wysoką sztywność i żywe kolory.    

Please follow and like us:

Dodaj komentarz