Zdjęcia na papierze błyszczącym i matowym – poznaj różnice

Foto inspiracje od Fotobum.pl

Papier fotograficzny matowy czy papier błyszczący? Te dwa rodzaje podłoża najczęściej wykorzystuje się do robienia odbitek fotograficznych. Każdy z nich posiada swoje zalety – warto je uwzględnić najpóźniej wtedy, gdy mamy już zdjęcia do wywołania i przemyśleliśmy to, gdzie chcemy je wykorzystać. Wybór jest trudny, ale ułatwiają go produkty o szczególnie wartościowych cechach, takie jak papier błyszczący premium. Oto kilka wskazówek, którymi warto się kierować przy wyborze papieru fotograficznego. 

Odbitki matowe czy błyszczące? Papier ma znaczenie

Wybrać odbitki matowe czy błyszczące? Niezależnie od odpowiedzi musisz wiedzieć jedno: rodzaj papieru ma bardzo duże znaczenie. Dlaczego materiał jest tak istotny? Nośnik to jeden z kluczowych elementów, które wywierają wpływ na wygląd odbitki. Jest niemal tak ważny, jak parametry obiektywu lub odpowiednio dobrane oświetlenie. Niekoniecznie zresztą jeden lub drugi rodzaj papieru może być uważany za gorszy lub lepszy. Chodzi raczej o to, że w większości sytuacji doskonale spisuje się błyszczący papier na odbitki, ale czasem warto przyjrzeć się też papierowi matowemu. Profesjonaliści używają też często innych nośników, takich jak papier perłowy czy jedwabisty.

 

Na jakim papierze wywoływać zdjęcia? Nim odpowiesz sobie na to pytanie, musisz wiedzieć, że bardzo istotna jest faktura papieru. Od niej zależy odwzorowanie kolorów i drobnych szczegółów. Stąd ten sam rodzaj papieru doskonale będzie się nadawał do zadrukowania go zdjęciem wielkoformatowym, ale niespecjalnie dobrze sprawdzi się przy bardzo małych fotografiach (papier jedwabisty).  

Zdjęcia matowe czy błyszczące? Podstawowe rodzaje papieru

Zdjęcia matowe czy błyszczące, a może jeszcze inne? Zdecydowanie najpopularniejszymi nośnikami wykorzystywanymi przez fotografów są papier mat i papier fotograficzny błyszczący. Najczęściej wybierana jest druga opcja, która sprawdza się przy bardzo różnych typach fotografii i to właśnie ą proponujemy naszym klientom. Zdecydowanie najczęściej gości w domowych albumach. Warto jednak wiedzieć, że przez profesjonalnych fotografów często wybierany jest papier jedwabisty. Umożliwia on wyjątkowo efektowne oświetlenie odbitki zdjęcia o dużych rozmiarach na ścianie. Posiada delikatną fakturę płótna, która odpowiada wymogom stawianym nośnikom dla zdjęć pokazowych.   

Papier matowy czy błyszczący? Atuty zdjęć błyszczących

Papier matowy czy błyszczący – na który z nich warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Bez wątpienia pierwszeństwo należy się materiałowi błyszczącemu, który bardzo cenią sobie nasi klienci. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim to na nim najczęściej zamawia się odbitki, bo papier ten ma charakter uniwersalny. Charakterystyczna dla niego jest połyskliwa powierzchnia. Patrząc pod kątem, możemy mieć wrażenie jakby była lustrzana. Dzięki temu zdjęcia wywołane na takim nośniku cieszą się szczególną jakością i parametrami, które są powszechnie doceniane. 

 

Za co bywa chwalony papier błyszczący? Przede wszystkim kolory na nim odbite są niezwykle atrakcyjne. Zwraca się uwagę na ich nasycenie i występowanie głębokich czerni. Decydując się na taki nośnik, otrzymasz odbitki znacznie ostrzejsze niż matowe zdjęcia. W tym tkwi też przyczyna wysokiej popularności papieru błyszczącego – zdjęcia na nim cieszą oczy kolorami i ostrością, świetnie więc wyglądają w domowych albumach. Nie ma przy tym znaczenia, że chodzi o małe formaty, takie jak 9 x 13 lub 10 x 15 cm. Również w przypadku niewielkich zdjęć papier błyszczący spisuje się znakomicie. Prawda, że jest on nieco bardziej wrażliwy na zarysowania i odbicia palców, ale i tak odbitki wykonane na nim najczęściej znajdują swoje miejsce w antyramach lub albumach z foliowymi zabezpieczeniami. Przy odpowiednim obchodzeniu się z takimi zdjęciami nie powinniśmy tych mankamentów odczuć.     

Papier błyszczący czy matowy? Zdjęcia matowe i ich zalety

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy wybrać papier błyszczący, czy matowy, musisz poznać też zalety drugiego nośnika. Czym charakteryzują się matowe zdjęcia? Przede wszystkim materiał ma tu chropowatą i ziarnistą strukturę. W praktyce jest on delikatnie połyskliwy, ale w znacznie mniejszym stopniu od papieru błyszczącego. Specyficzna faktura jest odpowiedzialna za to, że wydruki na papierze matowym są bardziej stonowane, rozmyte. Wieszając matową odbitkę na ścianie, masz pewność, że nie będzie odbijała światła w sposób, który utrudni podziwianie dzieła. Jednocześnie odbitki na papierze matowym posiadają odpowiednią sztywność, trudniej się brudzą i rzadziej ulegają zarysowaniu. Ziarnista struktura sprawia, że drobne defekty nie są zbyt mocno wyczuwalne.   

Jakie wady ma papier mat?

Odbitki matowe czy błyszczące? Choć oba rodzaje papieru mają swoje zalety, to zwłaszcza papier mat nie jest wolny od pewnych wad. Dlatego też nie polecamy go naszym klientom. Przede wszystkim odbitki matowe niekoniecznie będą podobały się osobom, które w fotografii cenią sobie żywą kolorystykę. W przypadku tego nośnika barwy są mniej nasycone, trzeba się też nastawić na niższe kontrasty. Taki efekt spowodowany jest innym kątem załamania się światła na powierzchni papieru matowego niż ma to miejsce przy materiale błyszczącym. W zasadzie jest to jednak jeden z decydujących elementów, które wpływają na znacznie większą popularność odbitek błyszczących.

Papier błyszczący premium – doskonały do robienia odbitek

Zdjęcia błyszczące czy matowe? Okazuje się, że papier błyszczący premium może być produktem, który spełni oczekiwania zwolenników nośników w obu typach. Oczywiście zachowuje on kolorystykę właściwą powierzchni papieru błyszczącego łącznie z nasyceniem kolorów i głębią kontrastu. Jednocześnie jest to jednak produkt wysokiej jakości, który odznacza się wysoką sztywnością. Dzięki temu nie tylko może być z łatwością eksponowany w ramkach, ale też jest znacznie trwalszy. Dzięki tym cechom wyeliminowane zostały pewne mankamenty, które posiada zwykły papier błyszczący.  

Please follow and like us:

Dodaj komentarz