Czym jest zdjęcie biometryczne i jak je zrobić?

Foto inspiracje od Fotobum.pl

Biometryczny dowód osobisty lub paszport stał się już standardem. Wprowadzono tego typu zdjęcia, aby ujednolicić fotografie wykorzystywane w dowodach tożsamości i sprawić, by łatwiej było zweryfikować tożsamość osoby. Przyjęto, że zdjęcie biometryczne do dowodu lub paszportu będzie wykonywane w komercyjnym zakładzie fotograficznym. Takie placówki muszą przestrzegać przy robieniu fotografii określonych zasad. Co ze zdjęciami wykonywanymi w domu? O czym warto pamiętać, jeśli zdecydujemy się je zrobić sami?   

Czym jest zdjęcie biometryczne?

Zdjęcie biometryczne jest szczególnym rodzajem fotografii, którą wykonuje się do dokumentów potwierdzających tożsamość (np. dowody biometryczne). Takie fotografie wprowadzono po to, by z większym prawdopodobieństwem dokonywać identyfikacji osób posługujących się dokumentami. Panuje przekonanie, że poszczególne parametry twarzy mogą służyć do stwierdzenia tożsamości na równi z takimi elementami, jak unikalny numer PESEL.  

Biometryczne zdjęcie – skąd wzięła się jego idea?

Po co wprowadzono biometryczne zdjęcie? Celem było stworzenie systemu łatwej i pewnej identyfikacji tożsamości obywateli. Warto dodać, że zdjęcie takie jest w rozumieniu regulacji RODO rodzajem danych osobowych podlegających specjalnej ochronie. Wiele osób zwraca uwagę na to, że wymogi dotyczące tego, jak wygląda zdjęcie do paszportu czy dowodu, bardzo negatywnie wpływają na jego estetykę. Nie o efektowny wygląd jednak tutaj chodzi: celem jest standaryzacja cech biometrycznych, czyli uchwycenie różnic w cechach identyfikujących twarz konkretnej osoby.   

Gdzie ma zastosowanie fotografia biometryczna? Zdjęcie paszportowe a dowodowe

Fotografia biometryczna obowiązuje w przypadku najważniejszych dokumentów, którymi posługujemy się w codziennych sytuacjach. Mowa o dowodzie osobistym, paszporcie i prawie jazdy. Czy zdjęcie do dowodu jest takie samo jak do paszportu lub prawa jazdy? W przypadku tych trzech dokumentów można posłużyć się taką samą fotografią. 

Liczba zdjęć biometrycznych wymagana przy wyrabianiu dokumentów

Ile zdjęć potrzeba do paszportu? Ile zdjęć potrzeba do dowodu osobistego? W obu przypadkach wymagania nie są zbyt wielkie. Wystarczy jedna kolorowa fotografia, którą wykonano na papierze fotograficznym według przyjętych wytycznych. Nie ma już potrzeby dostarczania kilku egzemplarzy, tak jak miało to miejsce dawniej. Konieczne jest jednak ścisłe przestrzeganie zasad właściwych dla tworzenia fotografii biometrycznych. 

 

Jakie warunki powinno mieć zdjęcie biometryczne do paszportu lub dowodu osobistego?

Jak musi prezentować się zdjęcie biometryczne do paszportu lub dowodu osobistego? Każdy kraj ma prawo wprowadzania w tym względzie nieco innych wymagań. Należy zwracać na to uwagę, zwłaszcza jeśli chodzi o paszporty. Jakie jeszcze wymagania spełnia zdjęcie do dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości? 

Zdjęcie do paszportu – wymagania podstawowe

Jak ma wyglądać zdjęcie do paszportu? Wymagania podstawowe dotyczą tego, że fotografia ma być kolorowa i być w formacie 35 x 45 mm. Bardzo istotne jest to, żeby twarz zajmowała od 70 do 80% zdjęcia. Tak silne wypełnienie fotografii twarzą nie wygląda zbyt naturalnie i bardzo często wpływa na obniżoną estetykę, ale jest pożyteczne dla możliwości porównywania poszczególnych wymiarów uwzględnianych w biometrii. 

Jak wygląda zdjęcie do dowodu? To także jest ważne

Jak wygląda zdjęcie do dowodu lub paszportu? Jednym z podstawowych wymagań jest to, żeby była na nim widoczna cała głowa. Odsłonięta ma być także górna część barków. Niektóre osoby może zdziwić taki wymóg, ale z punktu widzenia biometrii konieczna jest całkowita widoczność brwi.

Dowód lub paszport biometryczny. Jak wygląda zdjęcie?  

Czego unikać w przypadku fotografii do dowodu lub paszportu biometrycznego? Jak wygląda zdjęcie wykonane zgodnie z wszelkimi zasadami? Przede wszystkim musi być ostre i kontrastowe. Jednym z kluczowych wymagań jest także to, żeby kolory odzwierciedlały naturalną barwę skóry i tęczówek. Prawidłowe zdjęcie do dowodu lub paszportu to takie, na którym osoba jest pozbawiona nakrycia głowy. Zapis ten mógłby budzić kontrowersję w przypadku wyznawców niektórych religii – stąd uczyniono tu pewne wyjątki.

Zdjęcie do paszportu. Wytyczne dodatkowe

Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o zdjęcie do paszportu? Wytyczne dodatkowe także warto znać. Często nie mają one charakteru bezwzględnie obowiązującego, ale niekiedy pozwalają uniknąć przykrych doświadczeń, np. podczas kontroli. Jakie zdjęcie do dowodu osobistego z całą pewnością będzie odpowiednie? Z pewnością nie można pozować do niego w przyciemniających okularach. Inne szkła także powodują niekiedy powstawanie odblasków. Zaleca się więc ich zdjęcie do fotografii. Wytyczne zdjęcia do dowodu lub paszportu nie regulują tego wprost, ale doradza się rezygnację z biżuterii i ozdób mogących przesłaniać twarz.       

Zdjęcie biometryczne do dowodu i nie tylko. Jak je zrobić?

Jak zrobić zdjęcie biometryczne do dowodu lub paszportu? Z reguły zakłada się, że uzyskanie takiej fotografii musi być związane z wizytą w zakładzie fotograficznym. Prawdą jest, że pracujące tam osoby doskonale wiedzą, w jaki sposób powinno się wykonywać ten typ fotografii. Zakład odpowiada też za jakość odbitek, które otrzymamy do ręki.

Zdjęcie biometryczne do paszportu lub dowodu u fotografa. Wady

Na co musimy się nastawić, gdy zdecydujemy się na zdjęcie biometryczne do paszportu lub dowodu robione przez fotografa? Niestety, ale takie rozwiązanie tylko z pozoru jest pozbawione wad. Owszem, jest to wyjście ekspresowe, zdajemy się też na umiejętności profesjonalisty. W praktyce często musimy jednak i tak czekać na obróbkę fotografii. Warto przy tym wspomnieć, że czas stracimy również, czekając w kolejce i dojeżdżając do zakładu fotograficznego. Istotne jest także to, że u cieszącego się renomą fotografa możemy sporo zapłacić. Wymóg co do tego typu zdjęć jest jasny: tylko fotografie z ostatnich 6 miesięcy mogą być brane pod uwagę, jeśli chodzi o dowód lub paszport biometryczny. Wygląd przecież się zmienia. Jeśli za 7 miesięcy zechcemy wykorzystać fotografię do kolejnego dokumentu – nie będzie to już możliwe. 

Jak zrobić zdjęcie do dowodu osobistego w domu?

Zdjęcie do dowodu osobistego lub innego dokumentu może być jednak wykonane także w domu. Wiemy już przecież, jak wygląda paszport biometryczny i jakie cechy musi mieć przewidziane do niego zdjęcie. Sprzęt odpowiedni do wykonania takiej fotografii także jest już rozpowszechniony. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Aparat fotograficzny powinien mieć manualną regulację ważnych parametrów (często wystarczy model dostępny w smartfonie).
  • Zdjęcie musi być wykonane na jednolitym i jasnym tle.
  • Do wykonania zdjęcia wystarczy światło dzienne – trzeba zadbać, aby równomiernie oświetlało twarz. 
  • Zdjęcie należy wydrukować na papierze fotograficznym – cena takiej usługi będzie o wiele niższa niż przy wykonaniu fotografii w zakładzie fotograficznym.

Zdjęcie do dowodu. Jakie przygotowania warto poczynić?

O czym jeszcze należy pamiętać, gdy chcemy sami zrobić zdjęcie do dowodu? Jakie jeszcze przygotowania są w takiej sytuacji ważne? Fotografie robione na wprost uwydatniają nie tylko wady urody, ale i wszelkie ślady związane np. ze zmęczeniem lub nieprzespaną nocą. Zdecydowanie należy więc dobrze się wyspać i wypocząć. O ile bowiem dość łatwo przyjdzie podczas obróbki zdjęcia ukryć np. kłopotliwego pryszcza, to trudniej wyretuszować wrażenie całkowitego przemęczenia. W przypadku fotografii odsłaniającej jedynie czubki ramion ubiór powinien być schludny, ale jest mniej istotny. W przypadku pań warto zadbać o elegancki makijaż. Również w tym przypadku nie wolno jednak przesadzać z kolorami i intensywnością.  

 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz