Dlaczego warto robić zdjęcia czarno-białe?

Foto inspiracje od Fotobum.pl

Dawniej czarno-białe zdjęcia były koniecznością, dzisiaj stały się świadomym wyborem. Dlaczego powróciły do łask? Co sprawiło, że czarno-białe zdjęcia znowu cieszą się popularnością i to w gronie osób, które cenią sobie artyzm? Okazuje się, że przemawia za nimi łatwość w przekazywaniu emocji. Poszukując magii, chętniej sięgamy do czarno-białych odbitek. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?  

Fotografia czarno-biała przyciąga wzrok

Nie do końca wiadomo dlaczego, ale fotografia czarno-biała często na dłużej przyciąga wzrok widza niż jej kolorowa odpowiedniczka. Być może dzieje się tak dlatego, że codziennie zalewa nas całe morze barw i w jakiś sposób zdążyliśmy się na nie uodpornić. Zdjęcie czarno-białe wydaje się zaś być związane z fotografią artystyczną, poszukiwaniem ciekawych ujęć, emocji i szczegółów, które zwykle pozostają niezauważone. Także tło czarno-białe, czasem niewyraźne i pełne cieni, wydaje się ciekawsze. Według niektórych osób właśnie na tym polega magia czarno-białej fotografii.   

Fotografie czarno-białe nawiązują do historii

Dla wielu osób nie jest bez znaczenia to, że fotografie czarno-białe towarzyszą nam od 200 lat. Uznaje się, że Louis Jacques Daguerre wykonał pierwsze zdjęcie w 1839 r. Przez większość tego czasu wykonywano albo tylko fotografie B&W, albo dominowały one nad zdjęciami kolorowymi. Pasjonaci historii bardzo często mają sentyment do starych zdjęć. Niektórzy z nich nie tylko je podziwiają, ale i inspirują się nimi we własnych twórczych działaniach. 

Twarz czarno-biała a ukazanie emocji

Chyba każdy zgodzi się z tym, że spojrzenie na czarno-białą twarz bardzo często pozwala na odczytanie w niej niezwykle bogatego repertuaru emocji. Dlaczego tak się dzieje? Opinie psychologów są jednoznaczne: czarno-białe zdjęcia twarzy pozwalają nam w większym stopniu skupić się na wyrażanych przez ludzką mimikę emocjach. Chodzi przede wszystkim o to, że bogata kolorystyka nas nie rozprasza. W świecie czerni, bieli i szarości każda zmarszczka na twarzy może być znacząca i zaciekawiać widza. Bardzo często szczególnie cenione i piękne zdjęcia czarno-białe to właśnie portrety. Niektórzy mistrzowie fotografii wyspecjalizowali się w tym, że wykonują doskonałe zdjęcia artystyczne czarno-białe, których bohaterami są starsi ludzie.

Zdjęcia twarzy czarno-białe a tęsknota za prostszym życiem

Z jakiego jeszcze powodu zdjęcia twarzy czarno-białe wciąż są popularne? W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się postawy i ruchy, które są wyrazem tęsknoty za prostszym życiem i chęcią powrotu do źródeł. „Slow life”, „slow food” to tylko niektóre z nich. Również w dziedzinie fotografii przeciętny smartfon otrzymuje możliwości, które przewyższają dobrej klasy aparaty sprzed lat. Jednocześnie wielu spośród tych nowinek nie wykorzystujemy.

Piękne zdjęcia czarno-białe mogą być odpowiedzią na „bombardowanie” nowinkami technologicznymi. Mogą być bliskie tym wszystkim, którzy poszukują głębokich emocji i artyzmu bez dodatkowych megapikseli, supernowoczesnych matryc i obiektywów. Od świadomego tworzenia zdjęć czarno-białych może być już blisko do prawdziwego artyzmu.   

Piękne zdjęcia czarno-białe różnych typów

Jak zrobić zdjęcie czarno-białe, które będzie doceniane z powodu jego wartości artystycznej? Z pewnością trzeba do tego wprawy i ćwiczeń. Warto jednak podkreślić, że piękne zdjęcia czarno-białe to nie tylko fotografie portretowe. Wokół nas coraz częściej powraca się do robienia monochromatycznych zdjęć ślubnych, rodzinnych lub podróżniczych. 

W przynajmniej kilku innych typach zdjęć korzystanie z tej techniki daje duże możliwości. Chodzi zwłaszcza o:

  • Pejzaże – zastosowanie kontrastu czerni i bieli pozwala na udramatyzowanie scenerii i nadanie jej nietypowej dynamiki.  
  • Zdjęcia architektury – monochromatyczna fotografia architektury może dawać fotografowi duże możliwości – biel i czerń pozwalają lepiej wyeksponować kształty budynków. Niekiedy dzięki wygaszeniu innych kolorów udaje się z przesadnie kolorowych i obwieszonych banerami fasad stworzyć całość. Warto też pamiętać o tym, że czarno-biały filtr pozwala ciekawiej zaprezentować detale – nawet zwykłe pęknięcia w murze mogą przyciągać uwagę widza dzięki swoim kształtom.
  • Akty – nagość fotografowana w ten sposób to już nie tylko czarno-biały obrazek, ale sztuka. Dla wielu osób właśnie tutaj zaczyna się rozgraniczenie pomiędzy artyzmem a niezbyt wyszukanym erotyzmem.
  • Fotografię reportażową – ten rodzaj fotografii unifikuje kilka typów zdjęć. Również tutaj czerń, biel i liczne cienie mogą pomóc w opowiedzeniu interesującej historii.  

Zdjęcia czarno-białe z kolorowym elementem. Dlaczego warto?

Dlaczego warto robić również zdjęcia czarno-białe z kolorowym elementem? Okazuje się, że taka modyfikacja jest bardzo dobrze odbierana także współcześnie. Stąd możliwość skorzystania z odpowiednich aplikacji w smartfonach. Czarno-białe zdjęcie z kolorowym elementem stało się także niezwykle modnym elementem dekoracyjnym. Można je spotkać w niejednym salonie. Postrzega się je jako interesującą alternatywę dla wyboru pomiędzy zdjęciami czarno-białymi a kolorowymi.  

Fotografie czarno-białe jako element wystroju wnętrz

Dlaczego jeszcze warto robić fotografie czarno-białe? Już przykład odbitek z jednym kolorowym elementem pokazuje, że monochromatyczne zdjęcia mogą być doskonałym elementem aranżacji wnętrz. Warto też zauważyć, że świetnie sprawdzają się w różnych stylach. Szczególnie efektownie prezentują się jako fotoobrazy na płótnie, które w nowoczesnych wnętrzach zastąpiły tradycyjne malowidła. Zaletą takich fotoobrazów jest fakt, że można je wykonać z własnego zdjęcia. Umieszczenie go na nośniku, np. w postaci niezwykle atrakcyjnego papieru jedwabistego, nie stanowi większego problemu. 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz