9 kroków do zrobienia idealnego selfie

Foto inspiracje od Fotobum.pl

Jak zrobić fajne zdjęcie samemu w domu? W jaki sposób przygotować się do zdjęcia twarzy? Chociaż nie wydaje się to trudne zadanie, to jednak zrobienie doskonałej fotografii „z ręki” wymaga nieco praktyki. Na szczęście można sobie nieco ułatwić zadanie: wystarczy zastosować się do 9 prostych zasad. Jak zrobić idealne selfie? Oto kilka podpowiedzi, które musisz uwzględnić. 

Jak zrobić ładne zdjęcia telefonem? Przygotuj siebie

Jak zrobić ładne zdjęcia telefonem? Jak zrobić selfie warte uwagi? Warto zacząć od najprostszej czynności, czyli przygotowania siebie do fotografii. Nim sięgniemy po sprzęt, zaczniemy myśleć o tle lub kadrowaniu, powinniśmy zadbać o swój atrakcyjny wygląd. Dotyczy to zarówno pań, jak i panów. O czym trzeba pamiętać? Dobre selfie nie uda się z rozczochraną fryzurą, widocznym fragmentem nieatrakcyjnej koszulki lub resztkami śniadania pomiędzy zębami. Oczywiście kwestie takie, jak pudrowanie nosa lub inne elementy makijażu także są bardzo ważne. W zależności od upodobań możesz po nie sięgnąć lub nie. 

Ładne selfie – przygotowanie sprzętu

Jak zrobić ładne selfie? Z pewnością nie obędzie się bez podstawowego sprzętu. Jedno jest pocieszające: oferowane obecnie na rynku smartfony posiadają wszelkie techniczne możliwości, by można było nimi zrobić fotografię dobrej jakości. Zdejmuje to z Ciebie konieczność posiadania specjalistycznego sprzętu. Warto zapoznać się ze specyfiką aparatów w telefonie, który już się posiada i nauczyć się robienia selfie tylną kamerą, która oferuje więcej możliwości. Podstawowym działaniem jest też oczywiście przetarcie obiektywu tak, aby brud nie powodował niekorzystnych efektów.

Jak zrobić dobre selfie? Czasami wymogiem jest objęcie obiektywem szerszego kadru. Zdarza nam się przecież robić fotografię na tle budowli o konkretnych wymiarach lub fotografować się w grupie ludzi. Wówczas niezbędny będzie selfie stick, określany jako „przedłużenie ręki”.   

Jak zrobić ładne zdjęcie? Światło to podstawa

Jak zrobić idealne zdjęcie telefonem? Niezależnie od tego, jak zaawansowany aparat posiadasz, nie jest to specjalistyczny sprzęt fotograficzny. Dlatego zrobione nim zdjęcia nie będą tak dobrej jakości, jak pochodzące ze studia fotograficznego. Wybór odpowiedniego oświetlenia będzie kluczowy dla uzyskania pożądanego efektu. W szczególności warto zwrócić uwagę na:

  • wykorzystanie naturalnego światła słonecznego – w pomieszczeniach selfie warto robić, stojąc możliwie blisko okna;
  • ustawienie się twarzą do światła – pozwala to na jej równomierne oświetlenie i właściwą ekspozycję względem tła;
  • unikanie oświetlenia padającego od góry – często tak padające światło wpływa na pojawienie się nieestetycznych cieni.    

Jak zrobić dobre selfie? Tło, które coś znaczy

Jak zrobić dobre selfie? Z pewnością nie powinno się wykonywać zdjęcia z przypadkowym tłem. Warto mieć na uwadze to, że nowoczesne aparaty w smartfonach dają zdjęcia, w których tło jest ostre. Dlatego nie powinno się rezygnować z wykorzystania szansy, jaką daje taka sytuacja. Jak dobrze wyglądać na zdjęciach robionych z ręki, jeśli chodzi o tło? Podstawą jest sprawdzenie tego, czy za plecami nie mamy zupełnie niepożądanych obiektów. Znaki drogowe, śmietniki, fasady starych domów – to tylko przykładowe elementy krajobrazu, których trzeba unikać.

Jak zrobić ciekawe zdjęcia selfie? Tło powinno nam w tym pomóc. Powinno się unikać np. jaskrawych ścian po to, żeby nie przyćmiły nas samych. Doskonałym wyborem jest robienie selfie w charakterystycznych miejscach. Sprawdza się to zwłaszcza podczas podróży. Jak zrobić sobie zdjęcie, które spotka się z miłym przyjęciem i licznymi polubieniami? Prostym sposobem jest wykonanie go z mostem Rialto, Łukiem Triumfalnym lub Big Benem w tle.   

Dobre zdjęcie twarzy – ustawienie ciała

Dobre zdjęcie twarzy możliwe jest wtedy, gdy odpowiednio się do niego ustawisz. Jak dobrze wyglądać na zdjęciach robionych z ręki? Osoby, które mają choćby podstawowe doświadczenie z fotografią z pewnością wiedzą, że robienie zdjęć na wprost sprzyja raczej podkreślaniu wad niż zalet urody. Stąd także selfie powinno się robić nieco bardziej z profilu. Który warto wybrać? Panuje przekonanie, że to lewy profil jest tym, który prezentuje się lepiej. Warto jednak przetestować to przekonanie samemu. Zanim więc wrzucisz pierwsze lepsze selfie na social media, wstrzymaj się przez chwilę. Lepszym wyjściem będzie eksperymentowanie z większą pulą fotografii. Dzięki takiemu podejściu z pewnością wybierzesz taką fotografię, która spełni Twoje oczekiwania. 

O czym jeszcze warto pamiętać, gdy chcemy mieć dobre zdjęcie twarzy? Podczas robienia selfie zaleca się też delikatne opuszczenie głowy. Czemu służy taki zabieg? Jego celem jest uzyskanie korzystnego złudzenia optycznego, że oczy są większe niż w rzeczywistości. Jednocześnie twarz wydaje się wówczas szczuplejsza.   

Jak ładnie wyjść na zdjęciu? Uśmiech też jest ważny!

Jak ładnie wyjść na zdjęciu, podobać się sobie i innym? Selfie jest zdjęciem, które w zamyśle powinno być spontaniczne. Jego popularność nie urosła jednak na bazie fotografii przedstawiających osoby smutne i niezadowolone z siebie. Uśmiech zawsze pomaga w przypadku zdjęcia robionego z ręki. Powinien być przy tym szczery i autentyczny. Różnego rodzaju dziubki i inne wydumane miny wcale nie są właściwym wyborem. Zarażanie innych pozytywną energią z pewnością przyniesie doskonały odzew w social mediach, Twoje zdjęcie na pewno spotka się z polubieniami i pozytywnymi komentarzami. 

Ładne selfie to zdjęcie z góry

Ładne selfie powinno być robione z góry? Bardzo często można spotkać się z taką zasadą. Generalnie trzeba przyjąć, że jest ona słuszna. Chodzi jednak o to, żeby selfi było robione mniej więcej na wysokości brwi. Nie ma potrzeby unoszenia aparatu jeszcze wyżej. Dlaczego akurat w ten sposób powinno się go trzymać? Przede wszystkim właśnie w ten sposób najłatwiej jest o zachowanie proporcjonalnych rysów twarzy. W przypadku zdjęcia robionego całkowicie z góry dochodzi do przesadnej ekspozycji podbródka, co z pewnością nie będzie wyglądało estetycznie. Wykonanie selfie z góry to z kolei prosta recepta na zaburzenie proporcji ciała. Wówczas to czoło może nabrać monstrualnych rozmiarów. 

Jak robić sobie zdjęcia, by zachować odpowiednie proporcje? Popularność selfie stick nie jest przypadkowa. Często wykorzystuje się kijek do selfie po to, żeby uchwycić większy fragment ciekawego tła lub objąć fotografią grupę ludzi. Na tym jednak nie koniec zalet tego przyrządu: trzymanie telefonu w oddali pozwala na zachowanie naturalnych proporcji twarzy. Niekiedy zbliżenie jej do soczewki aparatu sprawia, że przesadnych rozmiarów może nabrać nos, który będzie zbyt wielki w stosunku do reszty twarzy. 

Dobre selfie – edycja i filtry 

Jak zrobić fajne selfie? Niestety, ale praca nad zdjęciem nie kończy się wraz z chwilą jego wykonania. Właściwie to jedno zdjęcie raczej nie wystarczy. Na tym etapie warto mieć zrobioną całą serię fotografii. Wszystko po to, żeby można było wybrać spośród nich najlepszą. Kolejnym elementem jest edycja wyselekcjonowanego zdjęcia. Podstawowym działaniem jest przycięcie go w taki sposób, żeby tło prezentowało się zgodnie z Twoją wizją. Możesz również dokonać retuszu, np. drobnych niedoskonałości widocznych na twarzy. 

Edycja ładnego selfie to jednak również nadanie mu takich efektów, na jakich Ci zależy. Możesz skorzystać z gotowych filtrów. Dzięki temu nie ma konieczności zapoznawania się ze skomplikowanymi programami do obróbki graficznej zdjęć. W łatwy sposób można mieć selfie w stylu retro lub czarno-białe. Już w swoim telefonie możesz korzystać też z dodatkowych efektów przeznaczonych dla tej kategorii zdjęć. 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz