Jak robić zdjęcia pod wodą – poradnik

Foto inspiracje od Fotobum.pl

Niektóre fotografie wyróżniają się na tle innych. Do tej grupy możemy zaliczyć zdjęcia wykonane pod wodą. Jak to w ogóle możliwe, że powstały? Czego potrzebujesz, aby takie zdjęcia stworzyć? Sprawdź, jak fotografować pod wodą, aby miało to sens. Poznaj najważniejsze informacje na temat tej techniki, Ty też możesz zostać autorem takich kadrów!

Podstawowe informacje o fotografii podwodnej

Sprzęt i technika to nie wszystko, zdjęcia pod wodą wymagają od Ciebie czegoś więcej. Przede wszystkim musisz znaleźć odpowiednie miejsce, najlepiej tam, gdzie woda jest jasna i przejrzysta, a do tego spokojna. Zdjęcia podwodne wykonane w miejscach dużego zanieczyszczenia lub burzliwych fal na pewno nie wyjdą takie, jakbyś tego chciał. Jak takie miejsce odnaleźć? Wybór jest raczej prosty, nic nie będzie lepszym wyborem niż basen. To tam znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Wiemy jednak, że są wśród nas fani fotografii podwodnej, ale z udziałem rybek, nie ludzi. Wtedy basen nie wchodzi w grę, szukaj akwenów na świecie, gdzie spokojne, piaszczyste dno rozciąga się na kilkadziesiąt metrów od plaży i tam spróbuj szczęścia. Mimo wszystko zachęcamy do skorzystania z basenu jako pierwszego podwodnego miejsca na fotografie. 

To wciąż nie wszystko, naświetlenie akwenu również ma ogromne znaczenie. Oczywiście w ciągu dnia, szczególnie w południe woda będzie idealnie przejrzysta. Zachęcamy Cię jednak do robienia zdjęć z samego rana lub nieco po południu. Promienie słoneczne padają wtedy pod idealnym kątem i przeszywają tafle wody w sposób, który zachwyci niejednego profesjonalnego fotografa, który dopiero zaczyna swoją przygodę ze zdjęciami w wodzie. Ma to jeszcze jedną korzyść – dużo łatwiej zapanować nad ilością światła na fotografiach o tych porach dnia.

Oczywiste jest, że aby wykonywać zdjęcia pod wodą na większej głębokości, musisz umieć pływać i nurkować. Szczególnie ważna jest umiejętność zejścia głęboko pod wodę, gdzie tętni życie zwierząt, dla których jest to środowisko naturalne. Nie jest to jedyna zaleta, woda zaraz pod powierzchnią zawsze jest nieco wzburzona, co przeszkadza w fotografowaniu. Na głębokości kilkunastu metrów, blisko dna, wszystko się uspokaja, dużo łatwiej będzie Ci więc zapanować nad aparatem, złapać równowagę i uspokoić ciało. Sesja pod wodą to marzenie każdego fotografa – jak widzisz, jest wiele kwestii, które trzeba omówić przed pierwszym wejściem do basenu czy morza. A przecież nawet nie zaczęliśmy jeszcze pisać o sprzęcie! 

Jaki sprzęt będzie Ci potrzebny?

Miejsce już wybrane? W takim razie przechodzimy do sprzętu, to od niego będzie zależeć jakość fotografii. Jak się okazuje, jest tutaj całkiem duży wybór. Przede wszystkim aparaty przystosowane do wykonywania fotografii pod wodą to wodoszczelne i dodatkowo wzmacniane urządzenia, które będą skutecznie działać na głębokości nawet 10 metrów. Aparat do zdjęć pod wodą nie musi być profesjonalny, wystarczy nawet wodoszczelny telefon, ale ten radzimy zanurzać tylko na głębokość około metra, sprawdzi się więc przy fotografiach w basenie. Ciekawym wyborem będzie także kamerka sportowa. Ta zawsze jest odporna na uszkodzenia i często także wodoszczelna. 

Jeśli na poważnie myślisz o fotografowaniu dna morza czy jeziora, postaw na aparat o jasnej przesłonie. Dzięki temu zdjęcia wykonane nawet w bardziej zacienionych miejscach wyjdą jaśniejsze. Oczywiście możesz postawić na lampę błyskową, ale nie w przypadku, gdy fotografujesz rybki. Do zdjęć ludzi czy roślinności sprawdzi się jednak doskonale. Pomyśl o szerokim obiektywie, pozwoli Ci objąć więcej na zdjęciu. Aparat do robienia zdjęć pod wodą może być także wyposażony w obiektyw macro. Co to oznacza w praktyce? Sesja w wodzie nabierze nowego znaczenia, fotografie staną się maksymalnie szczegółowe, a Ty uchwycisz swoje odbicie w oczach ryby. Jeśli mielibyśmy polecać obiektyw lub technikę zdjęć pod wodą, wybralibyśmy makro. 

Jak skutecznie fotografować pod wodą?

Pozwól, że przedstawimy Ci teraz kilka porad, które pozwolą tworzyć jeszcze ciekawsze zdjęcia podwodne, a następnie ułatwią ich obróbkę, bo w końcu nawet pod wodą liczy się praca nad zdjęciem po jego wykonaniu. Co więc powinieneś wiedzieć?

  • Gdy wykonujesz zdjęcia podwodne, rób to w formacie RAW. Dzięki temu ich edycja stanie się prostsza.
  • Jeśli chcesz uchwycić perfekcyjny kadr, postaw na basen, to tam woda jest spokojna i przejrzysta. Szukając naturalnego zbiornika, wybieraj taki, gdzie woda ma podobne parametry.
  • Zdjęcia wykonywane serią „BURST” mogą okazać się zbawienne pod wodą. Nigdy nie wiesz, jaki ruch wykona zwierzę, czy zaraz nie stracisz równowagi lub czy nie zabraknie Ci powietrza.
  • Rób zdjęcia szerokokątnym obiektywem lub fish-eye – wyjdą najciekawsze.
  • Tutaj bardzo ważna uwaga – gdy robisz zdjęcia pod wodą, postaraj się być blisko obiektu fotografowanego. W warunkach wodnych kolory mocno się zmieniają, gdy stoisz dalej. Zdjęcia będą bardziej nasycone barwami, jeśli postanowisz podpłynąć do żółwia, ryby czy konkretnej rośliny.
  • Jak fotografować pod wodą, aby miało to sens, a efekty były najlepsze? Wybierz odpowiednią porę dnia – sesje rano lub po południu będą najciekawsze, wtedy też promienie słońca padają pod ostrym kątem, a samo światło jest ciepłe.
  • Gdy robisz zdjęcia 50/50, gdzie połowa kadru jest pod wodą, druga na powierzchnią, zwróć uwagę na obiektyw. Ten ponad taflą powinien być idealnie czysty, pozbawiony kropel, które mogłyby zniszczyć Twoje dzieło.

Jak zrobić dobre zdjęcie pod wodą? Pamiętaj o tych kilku kwestiach, o których napisaliśmy powyżej. Zwróć uwagę na to, aby Twój aparat był w dobrej kondycji, nie zapomnij o tym, że pod wodą liczy się pełna równowaga i opanowanie, wtedy fotografie wyjdą niezakłócone. Znasz już podstawy, teraz czas zabrać się za fotografowanie. Zacznij od basenu, a później przenieś się do naturalnych zbiorników wodnych.

Please follow and like us:

Dodaj komentarz